Informator "za Życiem" - 2025.

Informator dla rodzin i kobiet, które oczekują narodzin niepełnosprawnego dziecka oraz tych, które urodzą dziecko niepełnosprawne i będą je wychowywać.

za życiem.png

Kobiety i rodziny, które oczekują narodzin niepełnosprawnego dziecka oraz te, które urodzą dziecko niepełnosprawne i będą je wychowywać, mogą liczyć na wsparcie w ramach realizacji Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”.

Zgodnie z przepisami ustawy ośrodek pomocy społecznej zapewnia:

  • wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 4.000 zł z tytułu urodzenia dziecka,
    u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie umysłowe albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;
  • dostęp do informacji w zakresie rozwiązań wspierających rodziny oraz kobiet w ciąży;
  • poradnictwo w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę, w tym przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka;
  • wsparcie psychologiczne;
  • pomoc prawną, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych.

Poradnictwo w ww. zakresie koordynowane jest przez asystenta rodziny. Koordynacja ta ma polegać na opracowaniu katalogu wsparcia możliwego do uzyskania oraz występowaniu przez asystenta rodziny do odpowiednich podmiotów w celu umożliwienia skorzystania ze wsparcia.

Koordynacja wsparcia podejmowana jest przez asystenta rodziny na wniosek osób, złożony do kierownika ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

 
Załączniki :

- wniosek o objęcie rodziny koordynacją przez asystenta rodziny;

- upoważnienia do działania w imieniu rodziny.

Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.           

Jak ubiegać się o świadczenie?

Należy pobrać wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka dostępny poniżej:

Kto może otrzymać świadczenie?

Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje ojcu lub matce dziecka, a także opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na wysokość dochodu.
Wniosek o wypłatę świadczenia składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin. Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.    
Jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.     
Jednorazowe świadczenie nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Wysokość świadczenia.

Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu wynosi 4000 zł.

Wymagane dokumenty:

  • zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie pod opieką medyczna nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu
  • zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.

Podstawa prawna:   
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ”Za życiem”.

Załączniki:

- wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia;

- zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione prze położną;

- zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie;

- Załącznik – Klauzula informacyjna (RODO).

Więcej informacji można uzyskać:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poświętnem

18-112 Poświętne 21

tel. 537 296 838

Informator „Za Życiem”

https://www.gov.pl/web/zdrowie/informator-za-zyciem-

Akty prawne dot. programu "Za życiem"

https://www.gov.pl/web/rodzina/ustawa-o-wsparciu-kobiet-w-ciazy-i-rodzin-za-zyciem

 

Powrót na początek strony