Wyjazd szkoleniowy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – EtnoPolska. Edycja 2022.

22 czerwca 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem zorganizowała wyjazd szkoleniowy w ramach zadania „Dawne, ciekawe, warte pamiętania”.

2022_NCK_dofinans_etnoplska-rgb.jpg

Przed rozpoczęciem wakacji dzieci i młodzież (klasy II i VII B) ze Szkoły Podstawowej w Poświętnem miała możliwość uczestniczenia w wyjeździe szkoleniowym do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. W programie wyjazdu było nie tylko zwiedzanie skansenu, ale także udział w lekcjach muzealnych. Uwzględniając wiek dzieci, zostały one podzielone na grupy.  Młodsze uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. „Wiejski świat dziecięcych lat”, podczas której mogły przenieść  się w czasie i poznać świat wiejskiego dziecka sprzed kilkudziesięciu lat. Dowiedziały się jak wyglądała zwykła codzienność dzieci w dawnej wsi, jakie miały obowiązki, w jakich warunkach żyły, jakie miały formy zabawy, jak wyglądały ich zabawki oraz wolny czas jaki spędzały poza pracą, którą niestety wykonywały już od 6 roku życia. Po części edukacyjnej był czas na praktyczne wypróbowanie poznanych zabaw z dawnych lat, i tak  była zabawa w berka, ale zupełnie innego niż ten dobrze im znany, było puszczenie koła i rywalizacja, które dojedzie jak najdalej. Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonały papierowe wiatraczki, które mogły zabrać ze sobą do domu.

Młodzież natomiast uczestniczyła w warsztatach tkackich pt. „Tkackie inspiracje”. Na początku lekcji muzealnej zwiedzili wystawę prac tkackich wykonanych techniką dwuosnowową, dzięki czemu poznali najbardziej znany na Podlasiu wzór tkanin, które właśnie tkane są tą techniką jak i urządzenia, na których się je wykonywało. Wystawa znajdowała się w odrestaurowanym dworze szlacheckim, więc oprócz tkanin, młodzież mogła zobaczyć w jakich warunkach żyła dawniejsza szlachta, jakie meble, zastawy stołowe oraz ozdoby świadczyły o konkretnym statusie społecznym. Po części edukacyjnej nastąpiła część warsztatowa, podczas której młodzież samodzielne mogła wytkać tkaniny, na specjalnie przygotowanych ramkach tkackich. Wykonane własnoręcznie prace mogą posłużyć jako bransoletka, zakładka do książki czy podstawka pod kubek.

Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie pod czujnym okiem przewodnika, który swoimi opowieściami przeniósł wszystkich uczestników w świat z przed 100, a nawet 150 lat. Wszyscy mieli okazję poznać wystrój chat od środka, dowiedzieć się ciekawostek z życia codziennego oraz obejrzeć dawne sprzęty gospodarstwa domowego.

Na zakończenie wyjazdu wszyscy uczestnicy zostali obdarowani torbami promocyjnymi.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022".

Wszelkie informacje o działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem pod linkiem

Powrót na początek strony