Rocznica chrztu Polski – 14 kwietnia 966 r.
Początki naszego państwa
14 kwietnia obchodzimy rocznicę chrztu Polski – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. To właśnie tego dnia, w 966 roku, książę Mieszko I przyjął chrzest, co uznaje się za symboliczny początek państwa polskiego i jego wejście do kręgu kultury chrześcijańskiej i europejskiej.
Chrzest Mieszka I miał ogromne znaczenie nie tylko religijne, ale też polityczne – umocnił pozycję władcy wewnątrz kraju i w relacjach z innymi państwami. Wydarzenie to zapoczątkowało proces chrystianizacji ziem polskich oraz kształtowania się tożsamości narodowej i kulturowej Polaków.
Rocznica chrztu Polski to doskonała okazja do przypomnienia sobie o naszych korzeniach i początkach państwowości.
W tym roku obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Koronacja miała miejsce w 1025 roku i była ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju, potwierdzającym niezależność i siłę młodego państwa polskiego na arenie międzynarodowej.
Bolesław Chrobry, syn Mieszka I, kontynuował dzieło ojca, umacniając pozycję Polski w Europie. Jego koronacja była symbolicznym zwieńczeniem tych wysiłków i początkiem królewskiej tradycji w Polsce.
Tysiąc lat później pamiętamy o tym historycznym momencie jako o jednym z fundamentów polskiej państwowości.
Szkoła Podstawowa w Poświętnem