Rocznica bitwy pod Lizą Starą.
Tradycyjnie, w rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w Lizie Starej odbyły się uroczystości ku czci poległych żołnierzy.
Uczestniczyli w nich mieszkańcy Lizy Starej, krewni poległych, przedstawiciel związku kombatantów oraz władze gminy Poświętne reprezentowane przez Wójta Gminy Pana Mariusza Gołaszewskiego, zastępcę Wójta Pana Alfreda Dobrzyńskiego oraz zastępcę Przewodniczącego Rady Gminy Pana Mariusza Twarowskiego. W ramach uroczystości odbyła się msza święta odprawiona przez księdza Zbigniewa Bolewskiego - proboszcza Parafii Topczewo. Po mszy zgromadzeni udali się na miejsce pochówku poległych i miejsce walki, gdzie złożono wieńce oraz zapalono znicze. Uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.
W kwietniu 1943 r. na terenie obwodu Armii Krajowej "Puszcza" (rejon Bielsk Podlaski) rozpoczęto formowanie oddziału "Kedywu" . Na czele plutonu z rejonu II Brańsk stanął starszy sierżant Jan Falkowski pseudonim "Piorun". W nocy z 31 maja na 1 czerwca dowodzony przez niego pluton partyzantów udał się na miejsce koncentracji całego oddziału Kedywu, które wyznaczono w lesie około 1 km od Lizy Starej na terenie gminy Poświętne. Zebrało się tam około 80 uzbrojonych żołnierzy.
W dniu 3 czerwca 1943 roku w wyniku donosu doszło do nieplanowanego starcia z żandarmerią niemiecką.
W bitwie poległo kilkunastu partyzantów, w tym między innymi:
- Jan Falkowski ps. Piorun
- Stanisław Falkowski ps. Sokół
- Jan Guziak ps. Sosna
- Jan Kuryś ps. Byk
- Bolesław Łuczaj ps. Niezwyciężony
- Jan Łuczaj ps. Nieznany
- Marian Ostrowski ps. Tępy
- Jan Piekutowski ps. Długi
- Wacław Pietraszko ps. Sroka
- Stanisław Radziszewski ps. Dąb
- Stanisław Marczuk ps. Granit
oraz nieznany
W trakcie walk Niemcy ponieśli jeszcze większe straty. Zabitych zostało 20 żołnierzy i co najmniej tylu zostało rannych.
Zdjęcia Marlena Kacprzyk