Konstytucja 3 Maja - uroczystości państwowe zdalnie. E-apel.
Wójt Gminy Poświętne Pan Witold Łapiński oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poświętnem Pani Bożena Brzozowska wraz z uczniami i rodzicami zapraszają mieszkańców gminy do obejrzenia filmu w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W związku ze stanem epidemii na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, uroczystości związane z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się w zmienionej formie. Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia apelu z udziałem publiczności, młodzi artyści, pod kierunkiem Pani Wioletty Gołaszewskiej, przygotowali apel w formie elektronicznej, w sposób odmienny od lat ubiegłych.
Wójt Gminy Poświętne Pan Witold Łapiński oraz dyrektor szkoły Pani Bożena Brzozowska wraz z uczniami i rodzicami zapraszają mieszkańców gminy do obejrzenia filmu w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
O Konstytucji 3 Maja.
Jesteśmy w przededniu kolejnej ważnej rocznicy - uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 r. 229 lat temu posłowie ze stronnictwa patriotycznego przeforsowali pomysły na gruntowną przemianę ustrojową zaniedbanej przez lata Rzeczpospolitej. To właśnie Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki i król Stanisław August Poniatowski, stali się twórcami tekstu konstytucji i jej ojcami. Konstytucja wnosiła wiele nowego w funkcjonowaniu państwa, zrywając ze starymi przyzwyczajeniami i dawnym systemem rządzenia.
Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 Maja 1791 r. to:
- wprowadzenie trójpodziału władzy (wykonawcza, ustawodawcza, sądownicza)
- zniesiono liberum veto i wolną elekcję
- decyzje podejmowano większością głosów, a nie jak do tej pory jednomyślnie
- chłopi zostali wzięci "pod opiekę prawa i rządu krajowego"
- wprowadzono tron dziedziczny
- nowym ustrojem Polski była od tej pory monarchia konstytucyjna
Konstytucja przetrwała rok, bo 18/19 maja 1792 r. w miejscowości Targowica, przeciwni reformom magnaci polscy, zawiązali konfederację i przy pomocy carycy rosyjskiej Katarzyny II, wkrótce obalili dzieło Sejmu Czteroletniego.
Mimo krótkiego trwania tej ważnej ustawy, jej uchwalenie w tak trudnych dla Rzeczypospolitej czasach, było sukcesem jej twórców, którzy chcieli iść zgodnie z nowoczesnym podówczas duchem oświeceniowym i śmiałymi założeniami ustrojowymi.
/Piotr Sobieszczak/
Źródło: wikpedia (domena publiczna)
Serdecznie dziękujemy Uczniom Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa i ich Rodzicom za pomoc w realizacji uroczystości.
Brawa należą się: Antosi Kozłowskiej, Annie Brzozowskiej, Agacie Porowskiej, Zuzannie Świerżewskiej, Paulinie Fiedorek, Krzysztofowi Ożarowskiemu, Piotrowi Krasowskiemu i Maciejowi Świerżewskiemu.
Ich zaangażowanie, temperament, ale przede wszystkim talent, umożliwiły przeniesienie apelu w świat on-line. E-uroczystość przygotowała Pani Wioletta Gołaszewska.
W filmie uczniowie wykorzystali następujące utwory:
wiersze:
- „Trzeci Maj (1791 – 1916)” OR-OT [Artura Oppmana]
- "Trzeci Maj" Michała Areta
- „Rocznica” i "Trzeci maja" Stanisława Aleksandrzaka
utwory muzyczne:
- "Piosenka małego patrioty" słowa: Marcina Przewoźniaka
- "Białe róże" słowa: Kazimierza Wroczyńskiego i Jana Lankau
- „Polska Flaga” - autor tekstu: A. Niciewicza-Tarach, kompozytor: M. Gromek, M. Jóźwiak
tekst:
- tekst historyczny p. Piotra Sobieszczaka
LINK DO FILMU