Święto pułkowe 11 maja 2019 r.
99 lat temu 10. Pułk Ułanów Litewskich, który w roku 1918 tworzył się w Pietkowie napoił swoje konie w Dnieprze, było to 8 maja 1920 roku. Z tej okazji żołnierze ówczesnego pułku obrali sobie 8 dzień maja za swoje święto.
W tym roku mija kolejna rocznica tego wydarzenia. Wprawdzie nie ma już w Pietkowie i w Białymstoku, miejscu stacjonowania przed wojną, tej formacji, nie żyją już przedwojenni ułani, ale tradycja zobowiązuje. W Pietkowie stacjonuje Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, który w tym roku 99 raz obchodził Święto Pułkowe.
11 maja 2019 r. odbyły się w Białymstoku oficjalne uroczystości tego święta.
Sobotnie obchody rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Św. Stanisława B.M. Następnie poczty sztandarowe przemaszerowały na plac koszar 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego przy ul. Kawaleryjskiej. Właśnie tam przez kilkanaście lat stacjonowali żołnierze pułku.
Pod tablica pamiątkową złożono kwiaty, oddając hołd poległym i zmarłym Ułanom. Była też salwa honorowa i okolicznościowe wystąpienia.
W uroczystych obchodach święta razem z władzami samorządowymi miasta i województwa wziął udział Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński wraz z Małżonką oraz Przewodniczący Rady Gminy Wiesław Gołębiewski. W czasie uroczystego apelu pułkowe odznaki odebrali: Wójt Turośni Kościelnej Grzegorz Jakuć oraz członkowie Szwadronu: Adam Obuch-Woszczatyński, Katarzyna Ostrowska oraz Stanisław Łupiński. Prawo noszenia barw i numeru „10” otrzymał ułan Dominik Krasiejko, ułan Łukasz Raciborski oraz ułan Kornel Gołębiewski. Uroczystość zakończyła defilada, w której udział wzięły Szwadrony Kawalerii, kampania honorowa wystawiona przez 5. kompanię rozpoznawczą 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz Orkiestra Wojskowa z Giżycka.
Po południu goście udali się do kwatery Szwadronu w Pietkowie na biesiadę pułkową. Pogoda i goście dopisali, wśród nich z Warszawy Adam Obuch – Woszczatyński, Mikołaj Zagórski i Jerzy Kaczyński, rodzina państwa Dziewczopolskich, z Lublina Dariusz Obuch – Woszczatyński, Stanisław Zwierzyński z synem przybyli z Moskwy. Byli zaprzyjaźnieni członkowie GRH Policji Państwowej 39 i 3 szwadron 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, członkowie stowarzyszenia w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych, 5 Pułku Ułanów Zasławskich oraz 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Przybył Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński z Małżonką, Witold Karczewski – prezes Izby Przemysłowo – Handlowej, z-ca dowódcy 18. Pułku Rozpoznawczego, strażacy OSP Poświętne, leśnicy, rodziny ułanów i przyjaciele.