Uroczystości ku czci Św. Izydora Oracza - patrona rolników.
W dniach 18-19 maja 2019 r. województwie podlaskim, już po raz 15, obchodzono uroczystości ku czci św. Izydora Oracza.
Organizatorem uroczystości, jak co roku, jest Stowarzyszenie św. Izydora Oracza we współpracy z białostocką parafią pw. Ducha Świętego oraz władzami wojewódzkimi i powiatowymi. Uroczystości rozpoczęły się 18 maja 2019 r. Mszą Św. W kościele p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku, pod przewodnictwem, Jego ekscelencji Księdza Biskupa Henryka Ciereszko. Kolejnym punktem sobotnich uroczystości było spotkanie rolników i młodziezy w Zespole Szkół Rolniczych. Centrum Kształcenia Rolniczego w Białymstoku. Gospodarzami spotkania byli Przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza Witold Karczewski i Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Wiesław Joszczyk.
19 maja 2019 r. odbyły się główne uroczystości w kościele p.w. Świętego Ducha w Białymstoku, które rozpoczęły się Mszą Św. Pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa dr Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego, podczas której uhonorowano Laureatów XV Edycji Medalem Świętego Izydora Oracza za szczególne Zasługi w Rolnictwie i Osób zasłużonych w szerzeniu kultu Patrona Rolników.
W tym roku uhonorowano dwanaście osób. Zaszczytny medal otrzymał również Marcin Twarowski, rolnik ze wsi Liza Stara (gmina Poświętne). Z wnioskiem o nominację do XV Edycji Laureatów Medalu Świętego Izydora Oracza wystąpił Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński.
W tegorocznych obchodach Święta Izydora Oracza uczestniczyła delegacja rolników z Gminy Poświętne na czele z Wójtem Witoldem Łapińskim oraz Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Pietkowa.
Przybyli także pracownicy Lasów Państwowych, bractwa kurkowego, politycy, władze samorządowe Białegostoku oraz miast i gmin, a także podlascy przedsiębiorcy.
Kult św. Izydora Oracza
Kult św. Izydora dotarł z Hiszpanii do Polski, gdzie popularyzowali go jezuici. Zakładali oni bractwa pod wezwaniem św. Izydora Oracza, służące objęciu ludności wiejskiej opieką duszpasterską. Uświęcenie rolnictwa i pracy chłopa zawarte w opiniach o Świętym sprawiło, że jego kult znajdował wyznawców w całej społeczności wiejskiej, w tym, także i wśród osiadłej na wsi szlachty. Zwłaszcza polskie ziemiaństwo, gospodarujące na własnych folwarkach, chętnie utożsamiało się ze statusem rolnika, jakim był św. Izydor.
Św. Izydor Oracz urodził się w Madrycie ok. 1080 r. Pochodził z ubogiej, ale szczerze religijnej rodziny. Całe życie pracował na roli w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. W nagrodę za pilną i sumienną pracę został po jakimś czasie zarządcą dóbr. Św. Izydor zasłynął z pobożności, z ducha pokory i z uczynków miłosierdzia. Ze wszystkim, co w jego mniemaniu mu zbywało, sam ubogi, chętnie dzielił się z uboższymi od siebie. Po śmierci, ok. 1130 r., otoczony kultem, który rozwijał się szybko dzięki cudownym uzdrowieniom przy jego grobie (jednym z uzdrowionych był król Hiszpanii Filip III). Ponownie kult odrodził się w połowie XIX wieku w ramach pracy organicznej na wsi.
W Polsce św. Izydor Oracz jako patron rolników doznaje także wielkiej czci. W wolnej Polsce postanowiliśmy jeszcze bardziej upowszechnić ten kult. W naszej Ojczyźnie wystawiono pod jego wezwaniem kilka kościołów i kaplic. Jedną z nich jest kaplica przy kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku.
W kwietniu 2004 r. czciciele kultu św. Izydora Oracza na zebraniu założycielskim powołali Stowarzyszenie św. Izydora Oracza. W październiku tego samego roku Zarząd Stowarzyszenia św. Izydora Oracza uroczyście ustanowił Medal św. Izydora Oracza, przyznawany za szczególne zasługi w rolnictwie.
Wśród uhonorowanych Medalem św. Izydora Oracza znaleźli się także mieszkańcy Gminy Poświętne oraz osoby zasłużone dla rolnictwa i rozwoju wsi: Wójt Gminy Witold Łapiński ( 2008 r.), Stanisław Żochowski (2011 r.), Tadeusz Kamiński (2012 r.), Marek Marian Roszkowski (2012 r.), Państwo Zakrzewscy (2014 r.). Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Pietkowa (2017 r.)., Marek Komar (2018 r.). W 2019 r. do grona laureatów dołączył Marcin Twarowski, rolnik ze wsi Liza Stara.