Uroczystości ku czci św. Izydora Oracza - patrona rolników.

W dniach 6 i 7 maja 2023 r. po raz 19. odbyły się krajowe uroczystości ku czci św. Izydora Oracza w województwie podlaskim.

Organizatorem uroczystości, jak co roku, było Stowarzyszenie św. Izydora Oracza, którego Prezesem jest Witold Karczewski.

Uroczystości rozpoczęły się w  sobotę, 6 maja mszą świętą w Katedrze p.w. Michała Archanioła w Łomży pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Janusza Stepnowskiego, który w swojej homilii powiedział m.in., że Święty Izydor Oracz uczy symbiozy między pracą a modlitwą, a jego życie to życie w harmonii z naturą.  Podkreślił jak ważna jest praca rolników i należy okazać wdzięczność za ich ofiarny trud.

W Mszy Świętej wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, rolnicy, leśnicy, przedstawiciele szkół, oraz organizacji i instytucji wspierających rolników oraz poczty sztandarowe.

Kolejnym punktem sobotnich uroczystości było spotkanie w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie na przyszkolnym placu, zgodnie z tradycją,  posadzono dąb, któremu nadano imię Izydor. Na koniec obrzędu wypuszczono gołębie pokoju, a spotkanie uatrakcyjnił występ młodzieży.

Główne uroczystości odbyły się 7 maja w kościele pw. Świętego Ducha w Białymstoku. Uroczystą mszę celebrował Jego Ekscelencja Arcybiskup dr Józef Guzdek, Metropolita Białostocki.

W uroczystości  uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, pracownicy Lasów Państwowych, członkowie bractw kurkowych oraz podlascy rolnicy i przedsiębiorcy. Obecne były poczty sztandarowe organizacji rolniczych, a uroczystość uświetnił występ zespołu Kurpie Zielone.

Jak co roku  w obchodach Święta Izydora Oracza uczestniczyła także delegacja z gminy Poświętne na czele z Wójtem Witoldem Łapińskim, rolnicy oraz Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, który ma swoją siedzibę w Pietkowie, w gminie Poświętne.

Odznaczenia św. Izydora przyznawane są od 19 lat, z inicjatywy Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza. Jak podkreślał Witold Karczewski, przewodniczący Stowarzyszenia, „otrzymują je ci, którzy dbają nie tylko o ziarno na chleb, ale dzięki którym Polska wieś od wieków jest ostoją wiary, przywiązania do Ojczyzny i tradycyjnych wartości”. Medalami ministra rolnictwa za swoją codzienną ciężką pracę odznaczonych zostało 7 osób z regionu. Na wniosek NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" został przyznany Medal Świętego Izydora Oracza Panu Janowi Kamińskiemu mieszkańcowi miejscowości Zdrody Stare – emerytowi, rolnikowi i działaczowi związkowemu.

Trochę historii:

W kwietniu 2004 r. czciciele kultu św. Izydora Oracza na zebraniu założycielskim powołali Stowarzyszenie św. Izydora Oracza. W październiku tego samego roku Zarząd Stowarzyszenia św. Izydora Oracza uroczyście ustanowił Medal św. Izydora Oracza, przyznawany za szczególne zasługi w rolnictwie.

Wśród uhonorowanych  Medalem św. Izydora Oracza znaleźli się także mieszkańcy Gminy Poświętne oraz osoby zasłużone dla rolnictwa i rozwoju wsi: Wójt Gminy Witold Łapiński (2008 r.), Stanisław Żochowski (2011 r.), Tadeusz Kamiński (2012 r.), Marek Marian Roszkowski (2012 r.), Państwo Zakrzewscy (2014 r.). Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Pietkowa (2017 r.), Marek Komar (2018 r.), Marcin Twarowski (2019r.), Wojciech Feliks Roszkowski (2020 r.), Dorota Augustyniak  (2021 r.), w 2023 r. do grona laureatów dołączył Pan Jan Kamiński (2023 r.).

Kult św. Izydora Oracza - patrona rolników.

Św. Izydor Oracz urodził się w Madrycie ok. 1080 r. Pochodził z ubogiej, ale szczerze religijnej rodziny. Całe życie pracował na roli w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. W nagrodę za pilną i sumienną pracę został po jakimś czasie zarządcą dóbr. Św. Izydor zasłynął z pobożności, z ducha pokory i z uczynków miłosierdzia. Ze wszystkim, co w jego mniemaniu mu zbywało, sam ubogi, chętnie dzielił się z uboższymi od siebie. Po śmierci, ok. 1130 r., otoczony kultem, który rozwijał się szybko dzięki cudownym uzdrowieniom przy jego grobie (jednym z uzdrowionych był król Hiszpanii Filip III). Ponownie kult odrodził się w połowie XIX wieku w ramach pracy organicznej na wsi.

Zdjęcia własne oraz pozyskane ze stron:

https://archibial.pl/wiadomosci/2390-uroczystosci-ku-czci-sw-izydora-oracza/

https://www.facebook.com/Szwadron-Kawalerii-im-10-Pu%C5%82ku-U%C5%82an%C3%B3w-Litewskich-150208558371154

Powrót na początek strony