Wręczenie odznaczeń i medali państwowych.
12 marca 2020 r. gminę Poświętne odwiedził Wicewojewoda Podlaski dr. Tomasz Madras. Okazją do wizyty było między innymi wręczenie odznaczeń i medali państwowych nadanych na wniosek Pana Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
Gospodarzem tej miłej uroczystości był Wójt Gminy Poświętne Pan Witold Łapiński. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Rady Gminy Poświętne Pan Wiesław Gołębiewski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Pan Mariusz Gołaszewski oraz kierownicy jednostek organizacyjnych z Gminy Poświętne.
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach odznaczenia i medale otrzymały następujące osoby:
I. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 października 2019 roku na wniosek Wojewody Podlaskiego za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został Pan Dobrzyński Alfred.
Pan Alfred Dobrzyński urodził się w gminie Poświętne w miejscowości Zdrody Nowe. Od prawie 40 lat jest pracownikiem Urzędu Gminy Poświętne. Od 2003 roku pełni funkcję Zastępcy Wójta Gminy. Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć na rzecz rozwoju gminy. Całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczynił się do rozwoju wartości i postaw służących współpracy, aktywności obywatelskiej i promocji samorządności. Swoją wiedzą i kompetencjami w wielu dziedzinach należących do zadań samorządu gminnego, w szczególności takich jak: rolnictwo, ochrona środowiska, ekologia, gospodarka wodna, zamówienia publiczne, a także pozyskiwanie środków z funduszy europejskich w istotnym zakresie przyczynił się do rozwoju gminy Poświętne.
II. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 listopada 2019 roku na wniosek Wojewody Podlaskiego za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczona została Pani Dobrzyńska Donatylla.
Dobrzyńska Donatylla z d. Zdrodowska (1930 – 2020). Kombatant, ofiara represji i więzień polityczny okresu stalinowskiego. W okresie powojennym współpracownik konspiracyjnej organizacji Wolność i Niezawisłość. W styczniu 1950 roku została osadzona bez wyroku w areszcie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Wysokiem Mazowieckiem za udział w likwidacji konfidenta urzędu bezpieczeństwa w miejscowości Zdrody Nowe. Akcję podczas której ranny został jeden z partyzantów oraz dwóch funkcjonariuszy milicji przeprowadzili żołnierze podziemia niepodległościowego z Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość:
- Józef Brzozowski ps. „Junak”, „Korabiak”, „Hanka”, „Zbir”, ur. Brzozowo Korabie (zginął 10.08.1952 roku w Wyknie k. Sokół w walce z żołnierzami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego);
oraz Stanisław Śliwowski ps. „Chytry”, ur. Jabłonowo Wypychy, (zastrzelony 21.09.1950 roku przez żołnierzy z grupy operacyjnej UB we wsi Truskolasy Lachy).
W związku z tamtymi zdarzeniami, za współpracę i pomoc żołnierzom podziemia niepodległościowego ojciec Donatylli, Józef Zdrodowski został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku na karę śmierci oraz utratę mienia i praw publicznych na zawsze, zamienioną później przez Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie na 12 lat więzienia. Za pomoc partyzantom w ucieczce z miejsca potyczki, na 6 lat wiezienia skazano również innego mieszkańca wsi Zdrody Nowe Czesława Zdrodowskiego. W latach 90 ub. wieku wyroki zostały przez sądy unieważnione, a działalność wyżej wymienionych osób uznano za działania polityczne związane z walką o suwerenność i niepodległość Polski.
W imieniu zmarłej w lutym bieżącego roku Pani Donatylli Dobrzyńskiej medal odebrał jej wnuk Jakub Dobrzyński.
III. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 2019 roku na wniosek Wojewody Podlaskiego za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę odznaczona została Pani Grabowska Wiesława.
Pani Grabowska Wiesława pochodzi z miejscowości Brzozowo Chrzczony, gmina Poświętne. Od ponad 30 lat jest pracownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem. Od 2000 roku jest jej kierownikiem. Wielokrotnie była wyróżniana i nagradzana za rzetelną pracę. Aktywnie uczestniczy w wielu inicjatywach podejmowanych na rzecz lokalnej społeczności. Jest inicjatorem i wykonawca wielu różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych, min.: spotkania z pisarzami, coroczne obchody Tygodnia Bibliotek, promocja biblioteki i gminy Poświętne, realizacja projektów, współpraca z instytucjami działającymi na terenie gminy i poza nią.
Po zakończeniu uroczystości wręczania odznaczeń i medali zgromadzeni aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat sytuacji gospodarczej i społecznej, a także szans rozwoju gminy Poświętne. Analizie poddano także aktualną sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koranawirusem.