Działania biblioteki w czasach epidemii (marzec-kwiecień 2020).
Od 12 marca działalność bibliotek wkroczyła w inny wymiar. Zamknięcie bibliotek dla czytelników na czas epidemii to działanie, które spowodowało, że biblioteki musiały zweryfikować swoją dotychczasową ofertę i aby nie zostać zapomnianym, rozpocząć funkcjonowanie jedynie w świecie wirtualnym.
Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem również przeniosła swoją ofertę jedynie do Internetu. Stała się placówką wirtualną, gdyż było to konieczne aby mieć chociaż namiastkę kontaktu ze swoimi czytelnikami. Zostały ogłoszone liczne akcje i konkursy czytelnicze:
- Akcja czytelnicza „Czytasz? Pochwal się!” - skierowana do wszystkich czytelników, a tematem przewodnim zabawy była prośba o pokazywanie jak czyta się w czasach izolacji. Osoby, które chciały się pochwalić sowimi czytelniczymi wyczynami wysyłali zdjęcia w wiadomości prywatnej na profil biblioteki w mediach społecznościowych (facebook) lub umieszczali je w komentarzu pod postem.
- Konkurs na imię dla bibliotecznego misia, który był skierowany do najmłodszych czytelników. Celem konkursu było pozyskanie jak największej liczby propozycji imienia dla misia. Otrzymane w komentarzach pod postem pomysły zostały zebrane w interaktywnej ankiecie, która jest dostępna na profilu biblioteki i każdy może zagłosować na swój najlepszy typ imienia. Wyniki głosowania będą dostępne w piątek 24 kwietnia, wtedy też miś biblioteczny otrzyma swoje imię. Autor zwycięskiego imienia otrzyma nagrodę niespodziankę, która zostanie wręczona po zakończeniu czasu epidemii koronawirusa.
- Konkurs „Zaczarowana walizka”, to konkurs, który został ogłoszony 3 kwietnia i jest skierowany do czytelnika dziecięcego. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa oraz zachęcanie do czytania. A polega on na tym, że w każdy poniedziałek zostaje ukryta bajka w walizce, w kolejne dni tygodnia, na profilu biblioteki umieszczana jest podpowiedź do bajki, dzięki, której uczestnicy konkursu są w stanie odszyfrować ukrytą książkę w walizce. W każdym dniu podpowiedzi uczestnik zdobywa punkty. Na zakończenie zabawy punkty zostaną zliczone i zamienione na miejsca oraz nagrody, które oczywiście zostaną przekazane zwycięzcom, kiedy wszystko wróci do normalności.
- Akcja „Mój koszyczek” to akcja ogłoszona w czasie przedświątecznym, polegała na tym, aby czytelnicy biblioteki w komentarzu pod ogłoszeniem umieszczali swoje koszyczki wielkanocne, aby podzielić się swoim dziełem.
- Zabawa „Znajdź różnicę” i „Znajdź ukryte przedmioty” to zabawa organizowana wspólnie z Domem Kultury w Poświętnem. Polega ona na tym, że przez 10 dni w kwietniu na profilu biblioteki i domu kultury umieszczane są zagadki przygotowane przez pracowników instytucji kultury. Każdy uczestnik zabawy ma za zadanie albo odszukać minimum 6 różnic albo odnaleźć ukryte na zdjęciu przedmioty. Zabawa skierowana jest do wszystkich grup wiekowych użytkowników. Na zakończenie zabawy punkty zdobyte przez uczestników zostaną zliczone i zamienione na nagrody.
- #BarwyWspólne – patriotyczne zajęcia w oparciu o pakiet edukacyjny pozyskany z Narodowego Centrum Kultury ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Niepodległa, skierowany do pracy z dziećmi i młodzieżą. W związku z tym, że nie ma możliwości spotkania się stacjonarnie - nadesłane materiały wykorzystane zostaną w wersji wirtualnej. W ostatnim tygodniu kwietnia, przed majowymi świętami, pracownicy biblioteki i domu kultury przygotują zajęcia fotograficzne, nawiązujące do Dnia Flagi, a także zagadki w formie filmików, , które będą pojawiać się na profilach FB domu kultury i biblioteki.
- Szkolenia online - zorganizowane przez Kurs Otwarte Zasoby Edukacyjne Społed, webinarium odbywało się pod hasłem „Jak być zd(o)alnym bibliotekarzem” i miało na celu pokazanie uczestnikom szkolenia jak można funkcjonować w sieci, jakie działania można wprowadzić aby zdalnie dotrzeć do użytkowników biblioteki. Prezentowane były także dobre praktyki. Szkolenie trwało 1 godzinę każdy uczestnik otrzymał certyfikat udziału oraz Prawo autorskie w bibliotece.
- Webinarium „Niesztampowe metody pracy w bibliotece” - zorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Podczas tego webinarium uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jakie nowe działania można wprowadzić do oferty bibliotecznej, w jaki sposób pozyskać nowych czytelników, jak zmienić wizerunek biblioteki dla tych, którzy są opornymi użytkownikami. Zostały także zaprezentowane ciekawe narzędzia internetowe, które można wykorzystać w pracy bibliotecznej oraz dobre praktyki, które zostały już przeprowadzone w innych placówkach, a które mogą się sprawdzić również w innych bibliotekach. Szkolenie trwało 2 godziny, każdy uczestnik otrzymał certyfikat udziału.
- Działania przygotowujące bibliotekę do realizacji zadania pn. „Tradycja wiecznie żywa – integracja międzypokoleniowa” w ramch programu EtnoPolska 2020.
Wszelkie informacje na temat działań biblioteki oraz zdjęcia można zlaleźć na stronie www Witryna Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem oraz Facebooku biblioteki.