Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece.
27 stycznia 2024 r., w sobotnie przedpołudnie, odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Panie z DKK spotkały się w bibliotece, aby omówić książkę Madeline Martin pt. „Ostatnia księgarnia w Londynie”.
Historia dwóch dziewcząt z małego miasteczka, które w sierpniu 1939 r., wskutek rodzinnych perypetii, przyjeżdżają do Londynu, aby tutaj zacząć nowe, dorosłe życie. Jedną z nich jest główna bohaterka Grace Bennett, która zawsze marzyła o przeprowadzce do stolicy, ale nie spodziewała się, że zastanie w niej wojenną rzeczywistość (bunkry, worki z piaskiem i zasłony zaciemniające w oknach).
Nie sądziła też, że zatrudni się w Primrose Hill, zakurzonej i zaniedbanej księgarni, którą prowadził niesympatyczny właściciel. Nie przeczytała żadnej książki w swoim życiu, a musiała doradzać czytelnikom. Ta praca spowodowała, że stała się miłośniczką literatury. Jej działania sprawiły także, że zaniedbana księgarnia stała się ośrodkiem życia literackiego w Londynie. W czasie coraz brutalniejszych ataków na pogrążone w ciemności miasto, Grace odkryła potęgę opowieści, które potrafią zjednoczyć lokalną społeczność w niewyobrażalny sposób i rozjaśnić nawet najgęstszy wojenny mrok. Dzięki literaturze nękani wojną ludzie chociaż na chwilę mogli zapomnieć o tragedii, nalotach, wszechobecnej śmierci.
Grace pracowała również w służbach ARP pełniąc nocne dyżury, podczas których pomagała londyńczykom znaleźć schronienie przed bombami, opatrywała rannych, odnajdywała ciała zabitych. Pomagała ludziom, chociaż sama się bała.
"Ostatniej księgarni w Londynie" to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami dotyczącymi londyńskich księgarń, które padły ofiarą niemieckich bombardowań. Większość jednak została doszczętnie zniszczona. Najmniej ucierpiała księgarnia Primrose Hill Books.
Ostatnia księgarnia w Londynie jest ponadczasową opowieścią o wojennej stracie, miłości i niepokonanej sile literatury. W trudnych czasach "To właśnie książki wlewają w nasze serca najwięcej nadziei". Pokazuje jaką moc ma słowo pisane, i jak literatura jest w stanie zmienić człowieka.
Książka godna polecenia dla wszystkich, którzy lubią historie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, o wojnie, miłości i stracie.
Wszystkie informacje o działalności biblioteki można śledzić na stronie Witryna Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem.