Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece.

11 marca 2023 r., w sobotnie przedpołudnie, odbyło się drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Mówili o niej "Czarownica" — bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto
i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.

Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza — trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała własną drogę.

Co takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie — czy w "dziczy" odnalazła szczęście?

Niesamowita historia, ujawniająca liczne, czasem szokujące fakty zarówno z życia Kossaków, jak i samej Simony Kossak. Simona okazała się postacią o wielu twarzach. Część wynikała z traumatycznego dzieciństwa, potrzeby udowodnienia, że zasługuje na uznanie, domagania się później tego uznania w bardzo apodyktyczny sposób. Pełna otwartości i odwzajemnionej miłości do zwierząt, kreatywna, uległa dla jednych a równocześnie zarozumiała, despotyczna i wulgarna dla innych. Kobieta zagadka.

Biografia warta przeczytania.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/255607/simona-opowiesc-o-niezwyczajnym-zyciu-simony-kossak

Wszystkie informacje o działalności biblioteki można śledzić na stronie Witryna Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem.

Powrót na początek strony