Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Poświętnem

18-112 Poświętne 16
tel. (085) 650 13 89
 
Proboszcz: Ks. Andrzej Borkowski
Wikariusz: Ks. Jan Szczubełek
Msze św.
w niedzielę:

w Poświętnem 9.00, 12.00;
w Daniłowie Dużym 10.30
w Brzozowie Starym 10.30

w dni powszednie w Poświętnem 7.30.

Odpusty: Przemienienia Pańskiego, Niepokalanego Poczęcia NMP.

Rys historyczny.

W 1486 roku zbudowano w Poświętnem kościółek - kaplicę, przy którym zamieszkał ksiądz bez uprawnień proboszcza. Poświętne w tym czasie było filią parafii w Surażu i tam wierni musieli udawać się w celu zawarcia małżeństwa. Nie jest także pewne, czy ów ksiądz obsługiwał tylko kościółek filii, czy też do jego obowiązków należała obsługa przyległych doń terytoriów.

Parafia poświączińska lub poświączieńska – tak nazywana w ówczesnych dokumentach, na początku XVI wieku graniczyła na północnym zachodzie z parafią sokołowską, na zachodzie z jabłońską, na południu z parafiami domanowską i topczewską. Na północnym wschodzie graniczyła z parafią płońską, zaś na południowym wschodzie z suraską. Poświętne było w większości parafią drobnoszlachecką. Spośród 26 jej wsi siedemnaście należało właśnie do tej kategorii. Znajdowały się wśród nich szlacheckie wsie gniazdowe, takie jak Brzozowo, Dzierżki, Kamieńskie, Grochy, Gołębie.

Samodzielna parafia p.w. Przemienienia Pańskiego została erygowana w Poświętnem 16 marca 1808 roku, gdyż po pokoju tylżyckim Suraż znalazł się w Cesarstwie Rosyjskim, a Poświętne należało do Królestwa Polskiego. W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych, a obecny murowany został wybudowany staraniem księdza proboszcza Józefa Butanowicza w 1906 roku, zaś konsekrowany 3 maja 1938 roku przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Łukomskiego. Kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim, z cegły, nietynkowany, trójnawowy, o długości 51 m, szerokości 28 m, wysokość do sklepienia 16 m z wieżą o wysokości 51 m. W świątyni są trzy ołtarze. W głównym znajduje się figura Przemienienia Pańskiego, a nad nią figura przedstawiająca Boga Ojca i kulę ziemską. W lewym ołtarzu bocznym jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zaś w prawym nowy obraz Świętego Antoniego Padewskiego. Ołtarze i obrazy pochodzą z okresu budowy kościoła.

W latach osiemdziesiątych XX wieku, staraniem księdza kanonika Bolesława Garbowskiego, został przeprowadzony remont kościoła oraz wykonano nowy parkan wokół świątyni, zbudowano także dwie kaplice dojazdowe: w 1983 w Daniłowie Dużym roku i w 1987 roku w Brzozowie Starym, które pobłogosławił Biskup łomżyński Juliusz Petz. Na obszarze parafii, w odległości 0,5 km od świątyni, znajduje się też cmentarz grzebalny.

Obecnie do parafii Poświętne należą wsie Brzozowo Antonie, Brzozowo Chabdy, Brzozowo Chrzczony, Brzozowo Chrzczonki, Brzozowo Korabie, Brzozowo Muzyły, Brzozowo Panki, Brzozowo Solniki, Brzozowo Stare, Chomizna, Daniowo Duże, Daniłowo Małe, Dzierżki, Dzierżki Ząbki, Gąsówka Oleksin, Gąsówka Stara, Gołębie, Grochy, Kamińskie Jaśki, Kamińskie Ocioski, Kamińskie Pliszki, Kamińskie Wiktory, Poświętne i Zdrody Stare. Od 1919 roku posługę duszpasterską w parafii Poświętne wypełniali proboszczowie: ks. Edward Sasinowski (1919 - 1930), ks. Jan Idźkowski (1930 - 1947), ks. Aleksander Drozd (1947- 1966), ks. Kazimierz Łupiński (1966 - 1975), ks. Bolesław Garbowski (1975 - 1998), ks. Fabian Piotrowski (1998- 2008), ks. Jarosław Chojnowski (2008 - 2014),a od roku 2014 tę funkcje pełni ks. Andrzej Borkowski.

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Poświętnem

Powrót na początek strony