Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.
19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci
19 listopada to dzień, w którym jednoczymy się by, walczyć o przyszłość wolną od przemocy – przyszłość, w której każde dziecko ma prawo czuć się bezpieczne i być kochane.
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY!
Przemoc wobec dzieci przybiera różne formy – może to być przemoc fizyczna, emocjonalna, zaniedbanie lub przemoc seksualna. Jeśli podejrzewasz, że dziecko jest ofiarą przemocy, pamiętaj, że Twoja reakcja może uratować życie i zdrowie tego dziecka. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:
Słuchaj i wspieraj – jeśli dziecko zwierzyło się Tobie, okazuj mu wsparcie. Słuchaj uważnie, nie osądzaj i staraj się stworzyć atmosferę zaufania. Dzieci dotknięte przemocą często boją się mówić, dlatego ważne jest, by czuły, że mogą zaufać dorosłym.
Obserwuj – jeśli dostrzegasz podejrzane zachowania, takie jak ślady fizycznych obrażeń, nagłe zmiany w zachowaniu, zamknięcie w sobie, brak pewności siebie lub wycofanie, warto to zauważyć. Jeśli coś budzi Twoje podejrzenia, notuj te obserwacje – mogą być istotne, gdy zgłosisz sprawę odpowiednim służbom.
Rozważ interwencję w odpowiedni sposób – jeśli masz bezpośrednie podejrzenia, że dziecku dzieje się krzywda, pamiętaj, by działać ostrożnie i z rozwagą. Bezpośrednia konfrontacja z osobą podejrzaną o przemoc może pogorszyć sytuację dziecka, dlatego najlepiej zgłosić sprawę odpowiednim służbom.
DO KOGO ZGŁOSIĆ SIĘ O POMOC?
Jeśli czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję.
112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki.
Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może: zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni, zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa, rozpocząć procedurę Niebieskie Karty.
- Zadzwoń na „Niebieską Linię”:
Gdzie konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy.
800 120 002
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży:
Dzieci i młodzież mogą samodzielnie zadzwonić na ten numer, by porozmawiać o swoich problemach. Jako dorosły, możesz też zadzwonić, by dowiedzieć się, jak postępować w konkretnej sytuacji.
116 111
- Ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym:
Gdzie przez całą dobę można uzyskać informacje o możliwości szukania pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną a także umówić się na spotkanie ze specjalistami.
222 309 900
- Poinformuj lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej
Więcej informacji: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/