Pomoc w formie dożywiania w szkole w okresie I – VI. 2020.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poświętnem uprzejmie informuje, że osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i wymagają wsparcia w formie dożywiania dzieci w szkole od stycznia 2020 r., powinny zgłaszać się do siedziby ośrodka w terminie do 13 grudnia 2019 r.
Powyższa pomoc jest przyznawana, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 % kryterium dochodowego ustalonego zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, tj. 792,00 zł, przy jednoczesnym wystąpieniu powodów udzielenia pomocy społecznej wymienionych w art. 7 ust. 2–15 ustawy o pomocy społecznej (m.in. bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała choroba).
Do wniosku o udzielenie pomocy w zakresie dożywiania należy dołączyć:
1) dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto wszystkich członków rodziny (zaświadczenie od pracodawcy, zaświadczenie lub decyzja o pobieranych świadczeniach rodzinnych, odcinek renty/emerytury, oświadczenie o wysokości otrzymywanych alimentów, dodatku mieszkaniowego oraz inne uzyskane dochody), za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (np. wniosek złożony w grudniu dochody za miesiąc listopad)
2) zaświadczenie lub oświadczenie o powierzchni posiadanego gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych,
dokument potwierdzający wypłatę zasiłku chorobowego z KRUS,
3) w przypadku występowania w rodzinie długotrwałej choroby, aktualne zaświadczenia od lekarza lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
4) osoby prowadzące działalność gospodarczą - Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania oraz na podstawie dowodu opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Podczas przeprowadzania wywiadu pracownik socjalny może żądać przedstawienia dodatkowych dokumentów oraz złożenia oświadczeń. Brak współpracy z pracownikiem socjalnym (np. uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu, odmowa złożenia stosownych oświadczeń i przedłożenia wymaganych dokumentów) może skutkować odmową przyznania świadczenia.
W przypadku stwierdzonych przez pracownika socjalnego dysproporcji między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny, wskazującą, że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości, można odmówić przyznania świadczenia.